Kovová romantika letí

21.10.2009 | Petra Svatošová | Kov

Trvanlivosť, odolnosť, ľahkosť a elegancia. Tak možno charakterizovať kovový záhradný nábytok. Okrem takmer kozmických minimalistických tvarov toto leto nastupuje trend súvisiaci s uctievaním divoko romantických záhrad s idylickými zákutiami: kovový záhradný nábytok plný ozdobných prvkov, ktoré z neho robia subtílnu a na pohľad krehkú obdobu kedysi obľúbeného prvorepublikového secesného kovaného nábytku.

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Renomovaní odborníci tvrdia, že kovový záhradný nábytok v súčasnosti víťazí na celej čiare, a to aj na úkor predtým tak preferovaného dreva. Vďaka novým metódam spracovania pôsobí neuveriteľne krehko až priesvitne, ako by bol bez tiaže ... A pritom – ak prejde špeciálnou povrchovou úpravou - je nanajvýš odolný a trvanlivý. Sebaistí výrobcovia sú dokonca často ochotní poskytnúť na kovový záhradný nábytok napr. aj päťročnú záruku proti korózii. V zime v lete, v žiary slnka, v daždi, mraze aj snehu môže zostať vonku, ani aby vyžadoval nejakú zvláštnu údržbu.

 

Oceľ a hliník súčasnosti   


Kvôli váhe ocele sa rada výrobcov kovového záhradného nábytku zamerala na odľahčené oceľové profily (okrúhle, oválne, trojhranné, štvorcové) s kvalitnou povrchovou úpravou odolnou proti vplyvom počasia, a teda aj korózii. Z ocele možno vyrobiť rovnako tak strohé tvary "kozmického" vzhľadu, ako ozdobné s filigránskými jemnými detailmi, lístočkami, zákrutami, špirálami a kvetinovými motívmi. Oceľ sa často kombinuje s hliníkom, aby výsledný produkt bol čo najľahší. K tomuto typu nábytku patrí nielen jemné kovové anatomicky tvarované pletivo, ale aj mriežkovina, perforovaný plech alebo pletivo, plochy vankúša, opierok chrbta a dosky stolov môžu byť aj z ťahaného alebo reliéfneho kovu. Oceľ možno kombinovať aj s drevom, textíliami a materiálmi nových generácií (Hulala, sunlom plus, textillene, batyline apod.). Pokiaľ ide o nepolohovateľné prvky - pevné stoličky a kreslá - mala by byť pre ne charakteristická pevnosť a pružnosť zároveň (spoznáte pri dosadnutí a opretí). Hliník si výrobcovia aj tvorcovia záhradného nábytku obľúbili nielen kvôli ľahkosti, stabilite, pružnosti, elegancii a odolnosti, ale oceňujú aj jednoduchosť jeho spracovania: dá sa rezať, napínať, zvárať, brúsiť, ohýbať ... Zušľachtenie práškovým lakom dodáva jeho povrchu stálosť a odolnosť proti vplyvu počasia. Zo všetkých týchto dôvodov je aluminium v oblasti kovového záhradného nábytku materiálom číslo jeden.

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Ako sa orientovať v ponuke

K základným aspektom, ktorými sa možno pri výbere kovového záhradného nábytku riadiť, patrí cena, spôsob spracovania, kvalita povrchu, charakter konštrukcie, materiálové zloženie, hrúbka a teda aj váha materiálu, detaily spracovania, dizajn, materiál použitý na sedačky a opierky chrbta. Ukazovateľom kvality môže byť aj meno firmy, dĺžka jej prítomnosti na českom trhu a ponuka záručného a pozáručného servisu.
U kusov vyrobených automaticky a poloautomaticky (jednoliate, bez možnosti polohovania a skladania) je znakom kvality pevnosť a pružnosť, ktorú možno spoznať pri dosadnutí, opretí alebo pri zatlačení rukou na plochu sedačky: mala by akoby povoliť, teda zapružiť, a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Najmä u hliníka je dôležitá hrúbka materiálu: sila steny najkvalitnejšieho hliníkového záhradného nábytku je 1,8 mm. Lacnejšie výrobky sú vyrábané z materiálu o hrúbke 1 - 1,2 mm, u materiálu tenšieho ako 0,8 mm hrozí deformácia. Povrch nábytku by mal byť hladký, bez kazov a prasklín, okrúhly a hladký. Najdrahšia povrchová úprava kovu je thermosint a alukobond.

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Výplety hviezdou roka

Výplet je ideálny syntetický materiál pre relaxáciu, vďaka odolnosti voči rozmarom počasia, prírodnému vzhľadu a jednoduchej údržbe je čoraz obľúbenejší. Ich vlákna sú pružné, na slnku sa nerozpália, možné je ich vyrobiť v rôznych farebných odtieňoch: prírodné béžové alebo nápadné a elegantné čierne ... Najčastejšie sa kombinujú práve s kovovým záhradným nábytkom, ktorému pridávajú na efektnom dizajne.

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Údržba kovového záhradného nábytku

Kvalitný kovový záhradný nábytok z hliníka, špeciálne upravených ocelí a syntetických výpletov nie je na údržbu zvlášť náročný, niektorí výrobcovia ho dokonca označujú za bezúdržbový. Stačí na neho vlhkú handričku alebo univerzálny saponát, prípadne prúd vody zo záhradnej hadice, od zaschnutého blata pomôže jemná kefka. Rozhodne zabudnite na akékoľvek abrazívne čistiace prostriedky. Niektorí výrobcovia odporúčajú ku svojmu kovovému záhradnému nábytku špeciálne prípravky nielen na čistenie, ale aj ako oživujúcu a osviežujúcu "pleťovú masku". Nezabudnite sa na to spýtať hneď pri nákupe.

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Materiály na dosky stolov


Tvrdené sklo - (hlavne u dizajnových zostáv) sa špeciálnou nepriehľadnou vrstvou farby, laku alebo s bezpečnostnou fóliou. Všetky tieto technológie však trvanlivosťou predbehnú spôsob, kedy je na úpravu povrchu skla použitá kyselina. Spodné strany sklá sú zafarbené leptaním a špeciálny proces tvrdenia prepožičiava doske stálosť a odolnosť proti nárazom a vplyvom počasia.

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Kameň prírodný i umelý

Kov s rôznou povrchovou úpravou 

Varicor - certifikovaný materiál bez viditeľných spojov. Povrch dosky stola je úplne bez pórov, preto vyzerá ako z jedného odliatku, je hladký a príjemne teplý. Varicor odvádza vodu, udržuje teplo a je nadmerne odolný proti nárazu. Ľahké stopy po používaní (napr. škrabance) sa dajú ľahko odstrániť
Kettaluxplus - materiál na dosky stola, ktorý po spracovaní špeciálnym dvojzložkovým lakom získa povrchovú úpravu. Nanoclean s leknínovým efektom (ľahká údržba a dlhodobá odolnosť proti znečisteniu). Ekologické a recyklovateľné dosky neobsahujú po dôkladnom spracovaní hrany ani škáry.
Mriežkoviny, perforovaný plech, pletivo - dážď "poprší", voda alebo akákoľvek iná tekutina pretečie, doska rýchlo uschne

Kompaktný povrch - ťahaný a razený kov - volia skôr konzervatívni ľudia, pretože jednoliaty povrch vzbudzuje pocit istoty a stability

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Materiál použitý na sedačky a opierky chrbta

Okrem dreva (napr. teak, rotimber), plastu (napríklad umelý ratan - hulalo, sunlom plus a podobne) sú to špeciálne textílie s adekvátnou úpravou, väčšinou odolné pôsobeniu počasia a klimatických podmienok (textillene, batyline, ...).


 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Druhy kovového záhradného nábytku


- pevné (väčšinou stoličky, nepolohovateľné, nemôžu sa skladať, ale dajú sa zvyčajne stohovať)
- polohovacie (stoličky, kreslá, lehátka)
- skladacie (stoličky, stoly, kreslá, lehátka)

 

Kovová romantika letí - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Povrchová úprava kovového nábytku

Eloxovaný hliník - na povrchu je tenučká vrstva práškovej farby (komaxit) nanášaná priamo na kov, nie však pružná, takže sa neprispôsobí dokonale tvarovej rozťažnosti vplyvom teplôt. Zmeny rozpätia sa prejavujú formou mikrotrhlín, povrch môže popraskať, ale hliník pod ním nehrdzavie. Drahšou variantov úpravy je metalýza.
Eloxovaná oceľ - kvôli praskaniu povrchovej vrstvy hrozí hrdzavenie základného materiálu, preto je lepšie voliť dokonalejšiu povrchovú úpravu. Prášková farba je tiež krehká, takže sa ľahko "odrazí" a odlúpne, následky sú rovnaké, ako pri popraskaní povrchovej vrstvy.
Thermosint - zošľachťovacia povrchová úprava kovu kovom, takže finálny povrch je hladký, jemný, na dotyk mäkký a dokonca akosi vlažný, nie studený, ako by sa u kovu dalo očakávať. Ide o tepelný proces vírivého spekania materiálov, medzi ktorými je nielen hliník, ale aj špeciálna umelá hmota. Výsledná vrstva je nielen až desaťkrát silnejšia ako štandardné práškové lakovanie, ale aj pružná, teda kopíruje teplotnú rozťažnosť základného materiálu a kovový záhradný nábytok tak dokonale chráni pred koróziou a vplyvmi počasia. Okvapká a rýchlo uschne. Tehromosint výborný izolant, preto je veľmi príjemný na dotyk (nechladí, je hladký).
Alucobond - moderná veľmi odolná zmes polymérov a hliníka, pevný a odolný materiál budúcnosti s výbornou stabilitou.

 Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 4

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »