Prostá krása kameňa

22.12.2009 | Redakce Hyperbydlení.cz | Kameň | Komentárov 0 |

Teplá jeseň je ako stvorená aj pre drobné záhradné úpravy a stavby, napríklad oporné múriky. S prírodným kameňom sa však dá kúzliť aj vo veľkom, a to nielen vonku, ale aj v interiéri.

Prostá krása kameňa - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Ostatne kamene sa v záhradách vyskytovali vždy, či už ako solitéry alebo ako súčasť ciest, podmuroviek a podobne. Uplatnia sa pri stavbe klasických kvetinových múrov, vytváraní pôvabných zákutí aj k spevňovaniu svahov, ale napríklad v spojení s "drôtenou klietkou" môžu zohrať zásadnú úlohu veľmi dekoratívneho stavebného materiálu. Napríklad orientálne záhrady sú bez kameňa úplne nemysliteľné, tam však napodobňujú horské hrebene a štíty, rokliny, korytá potokov, sú súčasťou vodopádov, kaskád a perejí. V českom prostredí s kameňom zaobchádzame trochu inak (ak nechceme vytvoriť potrebnú japonskú záhradu), výsledok však môže byť nemenej krásny, a navyše praktický. Druh kameňa prispôsobíme štýlu záhrady a pochopiteľne aj okolitej krajine, dobrým pravidlom je tiež vychádzať z blízkych zdrojov. Všeobecne sa dá povedať, že pre pravidelne riešené záhradnej úpravy sa najlepšie hodí štiepaný kameň, romantické záhrady si doslova hovoria o oblé tvary. A to nielen pokiaľ ide o skalky, múriky alebo odpočívadlá, ale aj v prípade ciest a cestičiek. Pekných efektov s kameňom dosiahneme aj v interiéri.

 

Rastliny a kvety

Vegetácie terasy a oporné múriky nielen spevnia, ale aj ozdobia. Vyberať je možné z drobných drevín a trvaliek, ktoré ešte do nástupu zimy stihnú zakoreniť. Vedľa nešliapnete so skalničkami, okrasnými trávami ani zakrpatenými drevinami, listnáčmi alebo ihličnanmi. Do úvahy je potrebné brať hlavne na podmienky pre rast konkrétnych rastlín, ktoré sú dané orientáciou na svetové strany, typom pôdy, množstvom slnečného svitu, zálievkou a klimatickými podmienkami všeobecne. Nezabudnite, že niektoré druhy vegetácie sú "rozpínavé", rastú rýchlo a vytvárajú napríklad súvislé koberce, takže budú potrebovať viac priestoru. Previsnuté by zase mohli zakryť kvety v nižších partiách oporného múru a utláčať susedov. Avšak s priesadami môžeme pokojne počkať aj na jar.

 

Prostá krása kameňa - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Andezit - vyznačuje sa hrubou štruktúrou dosiek.

Žula - trvanlivý, odolný materiál na univerzálne použitie. Možno ju aplikovať v podobe rôznych tvarov, kockami počnúc cez dosky, dlaždice až po obrubníky. Najlepšie sa jej čiernobiela hrubá štruktúra bude vynímať v pravidelnej, geometricky usporiadanej záhrade, kvôli trvanlivosti žuly najmä na viac zaťažených miestach.

Bridlica - mäkká až stredne tvrdá hornina. Možno ju štiepiť na rôzne tvarované a rôzne veľké tenké dosky vznikajúce podľa prirodzených puklín. Vďaka širokej farebnici (čierna, zelená, modrá) sa ponúka viacero variantov a kombinácií.

Pieskovec - najmenej pevný pórovitý nerast. Nehodí sa k stavbe ciest.

 

Prostá krása kameňa - foto, Hyperbyvanie.sk

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 11

Diskusia

Článok Prostá krása kameňa zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »