Kameň ako súčasť záhrady

9.11.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Kameň | Komentárov 0 |

Kameň vídame na našich záhradách najčastejšie ako materiál pre cesty a cestičky. Môžeme ich dláždiť, vysypávať alebo lemovať. Voľba pritom závisí na tom, akú cestu potrebujeme vytvoriť.

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Pre najviac používanú komunikáciu siahneme po kameni s hrubo štruktúrovaným povrchom (žula, rula, vápenec, pieskovec), pričom žula je najtrvanlivejšia. Možno ju upravovať, dobre z nej steká dažďová voda a je mrazuvzdorná. Ak preferujete žulové kocky, potom neurobíte, chybu, keď ich skombinujete s tehlou alebo veľkými šlapákmi.

 

Čo sa k čomu hodí

 

K zelenému trávniku sa zase hodia pieskovo žlté alebo okrové tóny. Nie je na škodu si pripomenúť, že hlavné komunikácie vedúce k domu by mali byť širšie (120-150 cm), priame a rovné, so začistenými okrajmi. Ak po nej budeme jazdiť autom, bude rozumné siahnuť po väčších plochých kameňoch a uložiť ich do betónového lôžka. Inak vystačíme s podkladom zo zhutneného piesku. Užšie cestičky (60-75 cm, medzi záhonmi 40 cm) vedúce záhradou môžu byť kľukatejšie, a plniť tak nielen praktickú, ale aj okrasnú úlohu. Môžu byť dláždené opäť väčšími plochými kusmi, šlapákmi zapustenými do krajiny, ktoré na seba nemusia nadväzovať, ale mali by byť jeden od druhého tak ďaleko, aby rešpektovali prirodzenú dĺžku kroku (asi 70 cm). A pretože budú vystavené celkom veľkej záťaži, vyberáme kamene trvanlivé a odolné, s drsným povrchom (kvôli bezpečnej chôdzi). Šlapáky možno tiež zaliať do betónu, rovnako môžeme postupovať v prípade okruhliakov alebo kamienkov či kamennej drte (ta ale nie je príliš praktická). K orámovaniu ciest a spevnených plôch možno použiť väčšie okruhliaky.

 

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Spevnené plochy

 

Pevné povrchy budeme potrebovať v najviac zaťažovaných miestach záhrady, napríklad okolo bazénov, u vonkajších terás, pod pergolou, u ohnísk a krbov, skrátka väčšinou všade tam, kde budeme používať záhradný nábytok. Vybraný materiál by mal ladiť so štýlom a charakterom záhrady, dopĺňať štýl a architektúru domu. Čím obyvateľnejší povrch budeme potrebovať, tým pevnejší musí mať základ, najlepšie betónový.

 

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Skalky

 

Do skalky vyberáme nielen kamene ploché (doskový vápenec, opuku, bridlicu alebo andezit), ale aj také, aby vyčnievali z jednoliateho rámca skalky a zdobili ju. Ak bude kameň jedného druhu, bude skalka pôsobiť celistvo a prirodzene, ale môže sa stať, že aj trochu nudne. Experimentovať sa v tomto ohľade určite oplatí. Dôležité však je, aby si jednotlivé kamene "pristali", preto ich vyberáme premyslene. Starostlivo vyberieme, ktorú stranu kameňa (najlepšie tú najviac dekoratívnu, so zaujímavou kresbou alebo štruktúrou povrchu) určíme ako čelné, ako hlboko kameň ponoríme do zeme. Inak by nielen dostatočne nevynikla jeho krása, ale celý "súbor" by navyše mohol vyzerať neprirodzene.

 

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Skulptúry a solitéry

 

Monumentálne kamene pristanú každej záhrade (ak nie je zrovna mini), výborne sa vynímajú v susedstve okrasných tráv a ihličnanov. Aby sa solitér dostatočne ukázal, mal by okolo seba mať vegetáciu menšieho a pomalšieho vzrastu. Odborníci odporúčajú postupovať pri umiestňovaní veľkých balvanov do záhrady v optickom pomere 5:3:1. V praxi to znamená, že výška kameňa by sa mala rovnať pätine plochy, ktorú máme k dispozícii, šírka monumentu by mala zabrať najviac tretinu tejto rozlohy a jednička znamená počet kameňov na uvedenej ploche umiestnených. Rovnakými pravidlami by sme sa mali riadiť aj pri umiestňovaní skupiny kameňov.

 

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Jazierka, potôčiky, fontány

Bez kameňa si vodné plochy v záhrade možno predstaviť len ťažko, pretože kameň a voda k sebe skrátka patria. Chce to však už sofistikovaný pohľad a prístup, takže si len povedzme, že aj tu sa uplatnia snáď všetky typy a veľkosti kameňa: štrk, okruhliaky, placáky aj veľké kamene. Jazierko môže prechádzať v potôčik alebo skalku (alebo oboje súčasne). Ide však väčšinou už o náročnejší projekt, s ktorým je najlepšie sa obrátiť na odborníka. Tejto tematike preto venujeme niektorý z budúcich článkov. A že vodu v záhrade nemáte a na budovanie skutočnej vodnej plochy si netrúfate? Nezúfajte, šancou pre vás je suché jazierko v japonskom štýle. K jeho inštalácii budete potrebovať len biely jemný piesok dekoratívne upravený ako mierne "vlnobitie", hory a vodopády zase nahradia starostlivo vybrané a naaranžované kamene. 

 

Kameň ako súčasť záhrady - foto, Hyperbyvanie.sk


 

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 6

Diskusia

Článok Kameň ako súčasť záhrady zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »