Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny

10.11.2009 | PhDr. Alena Müllerová | Kameň | Komentárov 0 |

O využití kameňa by sme sa mohli všeličo dozvedieť od majiteľov kopcovitých pozemkov. Odjakživa totiž potrebovali záhradu vertikálne alebo horizontálne spevniť, zabezpečiť pred zosunom alebo splavovaním pôdy, niečo spojiť či oddeliť, schovať či zdôrazniť ...

 Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Ich výtvory boli vždycky nielen funkčné, ale aj pekné na pohľad. Rovnako sa môže postupovať aj na rovine a z kameňa v mnohých podobách vybudovať cesty, cestičky, schodíky, plôtiky, terasy, podmurovky, oporné múry alebo jazierka.

Pri rozsiahlejších a náročnejších terénnych úpravách s použitím kameňa je vždy lepšie sa obrátiť na odborníkov, s menšími si poradíme aj sami. Rovnaké je to s materiálom: pár kameňov a kamienkov ľahko nazbierame niekde v okolí, zdrojom nám môže byť potrebná rieka alebo aj vlastný pozemok. Pre väčšie zásoby rôznych druhov kameňa budeme však musieť pravdepodobne zamieriť k špecializovaným predajcom. Vždy by sme sa však mali snažiť zachovať ráz typický pre danú lokalitu, pracovať teda s materiálom obvyklým pre okolitú prírodu, a to nielen pokiaľ ide o jeho typ, pevnosť a štruktúru, ale aj pri voľbe farebného odtieňa. Totiž ak chceme, aby záhrada vyzerala nie umelo, ale tak, ako keby tu existovala odjakživa. Myslite pritom na to, že aj kameň starne a reaguje na počasie alebo vlhkosť terénu, takže sa nielen jeho farba, ale aj ďalšie vlastnosti môžu časom meniť.

 

Od solitérov cez bludné kamene na cestičkám a tarasom

 

Kameň sa dá v záhrade použiť takmer pre všetky účely a uplatňuje sa vo všetkých možných podobách a veľkostiach. Ploché kúsky ku stavaniu oporných múrov, terás, nízkych múrikov, ku dláždeniu cestičiek alebo ako šlapáky, okrúhle okruhliaky a drobný štrk zase k obsypávaniu rôznych zákutí, ochrane alebo zdôrazneniu niektorých častí zelene. Jemný štrk bude skvele fungovať aj ako mulčovacia vrstva pre rastliny, ktoré neznášajú vlhko. Nielenže výborne odvedie prebytočnú vlhkosť, ale vrstva štrku účinne zabraňuje v raste machom a lišajníkom.

 

 Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Veľké kamene

 

Veľké okruhliaky a balvany sú predurčené na vytváranie kreatívnych zákutí: niektoré solitérne kamene si nesadnú s umeleckými artefaktmi, stačí ich len citlivo vybrať a rozmiestniť. Nie je pritom tak úplne pravda, že veľký kameň patrí len do veľkej záhrady. Musíte však pritom vziať do hrsti rozum a pridať k tomu aj štipku citu pre krajinu. Voľbu konkrétneho druhu materiálu (hlavne pokiaľ ide o veľkosť) je potrebné si rozmyslieť už na začiatku budovania záhrady, najmä ak v nej počítate s mohutnými kusmi. Musíte počítať s tým, že dopravu takéhoto kameňa na pozemok sotva zvládnete bez pomoci väčšej mechanizácie, ktorá potrebuje adekvátny prístup do záhrady. Niekedy je dokonca nevyhnutné použiť aj žeriav, čo je však spôsob síce k záhrade šetrný (kameň do nej možno spustiť zvonku cez plot), ale aj trochu nákladný. Ale späť k rozmerným balvanom a potrebnej mechanizácie: určite sa oplatí dopraviť materiál na (aspoň približné) miesto jeho určenia ešte predtým, než nasejeme trávnik a vysadíme rastliny. Drobné kamienky potom možno už premiestňovať bez ohrozenia terénnych úprav aj vyrastenej vegetácie.

 

 Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Oporné múriky a tarásky     

 

Ak vznikajú suchou cestou, bez tmelov a spojív, najviac sa priblížia tomu, čo bežne tvorí matka príroda. K stabilizácii "stavby" možno použiť íl medzi jednotlivé vrstvy a na vymazávanie škár, spevnia ju aj rastliny, ktoré sa časom medzi kameňmi usadia. Tomuto procesu sa môže pomôcť tým, že vytvoríme "vrecká" naplnené hlinou a osadíme ich skalničkami. Kamene (žulu, bridlicu alebo vápenec, ale vyberajte radšej mrazuvzdorný materiál, aby sa múrik časom nerozpadol) stačí zapustiť do krajiny a jednoducho skladať na seba, avšak len do výšky zhruba pol metra. Múriky vyššie (asi od 60 cm) už sa nezaobídu nielen bez spojovacieho materiálu, ale ani bez betónového základu (cca 80 cm pod úrovňou terénu). Ak staviame oporný múrik pod svahom, mal by sa k nemu trochu (v uhle cca 10 stupňov) prikláňať. Stavbu nad 150 cm výšky však odporúčame radšej zveriť do rúk odborníka.

 

 Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny - foto, Hyperbyvanie.sk

 Diskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 5

Diskusia

Článok Kameň v záhrade: funkčný aj dekoratívny zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 245 príspevkov

Relógios Hublot Replica Watches : Fábrica Onl: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Hublot Replica Watches - ein geliebter Band f: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

Réplica reloj Omega Broad Arrow Chronographe : [b]réplicas de relojes suizos aaa...

Replica Omega Seamaster , AAA Omega Seamaster: Replik Schweizer Uhren aaa + Replik...

høj kvalitet schweiziske replika ure: høj kvalitet schweiziske replika...

Ďalšie príspevky »