Ako sa kazí BETÓN – 1. časť

22.8.2007 | Martin Kubíček | Betón | Komentárov 0 |

Medzi verejnosťou panuje názor, že betón je len jednoduchá zmes cementu, piesku a vody a že sa na ňom je v podstate nemá čo pokaziť. Bohužiaľ, väčšinou býva opak pravdou. Veľa betónov, ktoré sú vystavené vplyvom poveternostným podmienkam neprežije už prvú zimu a na jař nastáva problém, čo s poškodenou konštrukciou.

Ako  sa  kazí BETÓN – 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk
 

Opravy betónov nie sú jednoduché, ak majú byť kvalitné a v mnohých prípadoch príde k slovu zbíjačka, kontajner a dosť namávahá práca pri odstránení poškodenej konšturkcie. Pritom pri dodržaní niekoľkých hlavných zásad sa tá tomuto stavu predísť a vyrobiť betónovú konštrukciu, ktorá bude svojmu účelu slúžiť veľa rokov bez toho, aby sa začala drobiť, alebo praskať. Preto napríklad doprava betónovej zmesi má byť čo najkratšia. Pri doprave sa nesmie zmes rozmiešať, ani sa nesmú odlúčiť veľké zrná od maltoviny. Rovnomernosť zmesi sa môže porušiť aj pri nevhodnom vypustení zmesi z miešačky do dopravného prostriedku, pri doprave zmesi následkom otrasov, alebo pri doprave zmesi pásovými dopravníkmi s veľkým sklonom a pri vysypávaní zmesi z dopravného prostriedku z väčšej výšky. Ak dôjde k porušeniu homogenity, je nevyhnutné niekoľkokrát zmes ručne prehádzať. Rozmiešaná betónová zmes vytvára betón až o 40 persent menšej pevnosti.

Dobrá zmes


Prvým problémom je to, ako v domácich podmienkach zabezepčiť dodržiavanie stáleho zloženia betónovej zmesi a ako vôbec betónovú zmes zložiť. Dodnes panuje názor, že bežný objemový pomer miešania piesku a cementu je 6:1 a pomer miešania 4:1 je už prepych a plytvanie cementom. Pretože sa väčšinou v domácich podmienkach ťažko zháňa hrubé kamenivo do betónu, sú "domáce" betóny vyrábané len z piesku a tu je pomer miešania 4:1 ešte nedostatočný. Dobrý a pevný betón sa dá získať až pri pomere piesku a cementu v rozmedzí 2:1 až 3:1, pretože cementový tmel tvorený cementom a vodou musí obaliť veľké množstvo malých zŕn piesku a tieto zrná sa po zatvrdnutí vydroľujú z hmoty betónu a betón má nízku pevnosť. Týmito miešacími pomermi sa rozumejú skutočné objemové pomery a nie dákovanie malých lopát cementu a veľkých lopát piesku.

 

Nepresná lopata


Kto betón niekedy miešal, musel zistiť, že lopata cementu je podstatne ľahšia, ako lopata piesku. Toto je dané rôznymi sypnými objemovými hmotnosťami týchto materiálov. Z dôvodu tejto rôznosti oboch materiálov, by dávkovanie cementu a piesku nemalo byť objemové, ale hmotnostné podľa odborne prevedeného návrhu zloženia betónovej zmesi. Kompromisom je navážiť pre prvú miešačku cement a piesok do vedierok a ďalej dodržiavať dávky vedierok na jednu miešačku. Ešte jednoduchšie je nechať si navrhnúť zloženie betónovej zmesi na jednu miešačku a na jedno vrece cementu a "od oka" pomocou vedierok dodávať len piesok. V tomto prípade ja aspoň jedna zložka betónovej zmesi dávkovaná presne. Dávkovanie piesku lopatami sa nedá vôbec doporučiť, pretože každá lopata je iná,  naviac hmotnosť jednej lopatky piesku je závislá na vlhkosti piesku. Na povrchu hromady piesku je piesok suchý a na lopate sa tvorí nízky kužel. Naopak, vo vnútri hromady je piesok vlhký a na lopate sa tvorí vyšší kužeľ. Rozdiel hmotnosti týchto dvoch lopát môže byť až niekoľko kilogramov, čo vedie v malých miešačkách k výrobe celkom odlišných betónových zmesí.

 

Ako  sa  kazí BETÓN – 1. časť - foto, Hyperbyvanie.sk

 

Aby sa prevaľoval


Druhým problémom je konzistencia betónovej zmesi, ktorá je daná dávkou vody. Dobrý betón by sa mal v spádovej miešačke prevaľovať, mal by vytvoriť kužeľ pri vysypaní do stavebného kolieska a nemal by po uložení odlučovať vodu. V spádových miešačkách sa takýto betón mieša dosť obiažne a tak veľa betónov po nesprávnom nadávkovaní cementu a piesku dostane druhú ranu v podobe vysokej dávky vody. Riedke betóny, ktoré odlučujú po uložení vodu, sú po vytvrdnutí prašné, tvoria sa v nich trhliny a drolia sa. Naviac je takýto betón po zatvrdnutí veľmi nasiakavý, čo znižuje jeho odolnosť proti mrazu. Takýto betón už väčšinou napraví len spomenutá zbíjačka, pretože akýkoľvek opravný prostriedok sa od takéhoto betónu oddelí a porušovanie konštrukcie pokračuje. Aj v domácich podmienkach by mala byť pre výrobu betónu použitá aspoň plastifikačná prísada, ktorá umožňuje dobrú spracovateľnosť betónu pri nižšej dávke vody.
text: Martin Kubíček

foto: ZAPA betón, archív autoraDiskutovat Tlačiť článok

Hodnotenie článku

hlasov: 26

Diskusia

Článok Ako sa kazí BETÓN – 1. časť zatiaľ nikto nekomentoval. Buďte prvý!

počet príspevkov: 0

Zobrazit diskusiu » Pridať príspevok

Nájdite si svoje bývanie

Vyberajte z viac ako 10000 nehnuteľností na Hyperreality.sk

Nehnuteľnosť

Kraj

Obsahuje text

poradna

V tejto chvíli neexistujú žiadne záznamyDiskusia

Celkom: 223 príspevkov

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Katarína: sused nad nami predpokladám že má...

Tiffany Sets: , tiffanyjewelry - outlet.net: Tiffany jóias Tiffany &...

Audemars Piguet: bästa schweiziska replika...

Peter: Aktuálna situácia cien bytov v...

Moncler Mens Tib Quilted Slim Down Vest 22 [d: moncler sale moncler outlet...

Replica Longines Master Collection L2.738.4.7: swiss replica watches aaa+ swiss...

Fake Omega Watches Polished Quartz Series 123: omega watches on sale omega watches...

Replica Bell & Ross Relógios, Bell & Ross Rel: réplica relógios suíços aaa + relógios...

Ďalšie príspevky »